Ana içeriğe atla

Bölüm Başkanı'nın Mesajı

 

 
 
 
Sevgili Öğrenciler,

 

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü, 1911 yılında kurulmuş köklü bir üniversite olan Yıldız Teknik Üniversitesinin en genç ve dinamik Bölümlerinden biridir. Üniversitemizin Davutpaşa yerleşkesinde Elektronik-Elektronik Fakültesi dâhilinde 2018 yılında kurulmuş olan Bölümümüzün eğitim dili  100% İngilizcedir.

 

Biyomedikal mühendisliği tıp ve mühendislik bilim dallarının bir araya getiren ve bu kapsamda toplumların yaşam kalitesini arttırmak amacı ile sağlık alanında teknolojik ve  bilimsel çözümler getiren bir mühendislik dalıdır.  Tıp, biyoloji bilim dallarının yanı sıra elektronik, makine, mekatronik, genetik gibi farklı mühendislik dallarını kendi çatısı altında toplayan disiplinler arası bir bölüm olan Biyomedikal Mühendisliği Bölümü mezunları, kamu veya özel sektörün AR-GE /  ÜR-GE birimlerinde, bilimsel ve  teknolojik hizmet sunan bölümlerinde aktif görev almaktadır.

 

Öğrencilerimizin, eğitim ve öğretim yaşamları boyunca  hastanede ve sektörde  olmak üzere iki ana staj zorunluluğu vardır. Bunun yanı sıra Bölüm Başkanlığı olarak hazırlık aşamasını  2022 yılı ile başlattığımız ve 2023  yılında uygulanacak olan İşletmede Mesleki Eğitim modelini de bünyemizde dahil etmiş bulunmaktayız.  İşletmedeki Mesleki Eğitim, diğer adı ile KOOP (Cooperative Education- CO-OP), öğrencilerimiz,  son yarı yıllarını (8.yarıyıl), alanında uzman firmalarda, aday mühendis olarak  çalışarak geçirebilecektir. KOOP ile öğrencilerimiz henüz mezun olmadan  sektör tecrübesi elde edecektir.

 

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü, çift anadal programı (ÇAP) ve yan dal  ile öğrencilerimize  üniversitemizdeki ikinci bir programdan da mezun olabilme (ÇAP) veya dersler alma (yan dal)  imkanı da tanınmaktadır. Ayrıca, öğrencilerimiz ERASMUS programı ile farklı bir ülkede ve üniversitede dönemlik/senelik öğrenci olma ve ders alma tecrübesini elde etmektedir.

 

Genç ve dinamik akademik kadroya sahip bölümümüzün lisans ve yüksek lisans programları olup, Biyoteknoloji, Biyomedikal Elektronik, Biyofabrikasyon, Biyomekanik, Fizyolojik Sistemlerin Modellenmesi,  Biyomalzeme, Biyosensör,  Doku Mühendisliği, İlaç Salım Sistemleri,  Makine Öğrenmesi, Derin Öğrenme, Görüntü İşleme, Tıpta Yapay Zeka, İmplant Tasarımı ve Üretimi,  Biyoteknolojide 3boyutlu yazıcı, Sağlık Fiziği, Görüntüleme Cihazları  gibi konularında  Ar-Ge faaliyetleri devam etmektedir.

 

Bölümümüz, yaşam boyu öğrenmeyi benimsemiş, analiz ve sentez yetilerine sahip, yaratıcı, girişimci, sorgulayıcı, etik değerleri özümsemiş, takım çalışmasına ve disiplinler arası çalışmalara yatkın, özgüvenli ve teknolojik gelişmelere açık, ülkesine ve insanlığa yararlı mühendisler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

 

Bölümümüzü tercih eden ve edecek olan tüm öğrencilerimize başarılı bir eğitim öğretim süreci ve parlak bir kariyer diliyorum.

 

Yıldız Teknik Üniversite'li  olacak tüm öğrencilerimizin ve mezunlarımızın yıldızının hep parlaması dileği ile…

 

Prof.Dr. Mihrigül ALTAN

Bölüm Başkanı